Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > COVID-19 - Stupeň 5 od 27. prosince. Zavřou obchody, v supermarketech koupíte jen jídlo

COVID-19 - Stupeň 5 od 27. prosince. Zavřou obchody, v supermarketech koupíte jen jídloDatum konání:
23.12.2020
Datum ukončení:
22.1.2021

Vláda schválila nouzový stav do 22. ledna

Vláda dnes na mimořádném jednání prodloužila nouzový stav o 30 dnů do 22. ledna, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Menšinový kabinet dostal k rozhodnutí souhlas Sněmovny díky podpoře komunistů v úterý. Kdyby se tak nestalo, skončil by nouzový stav dnes. Váže se na něj většina vládních protikoronavirových opatření.

Co byste měli vědět?

  • Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru oznámil, že od 4. ledna se do škol vrátí pouze žáci 1. a 2. tříd, ostatní budou pokračovat v distanční výuce. Výjimka platí i pro všechny žáky speciálních škol.
  • Od 27. prosince přechází celé Česko do stupně 5 protiepidemického systému PES. Vláda dnes schválila také prodloužení nouzového stavu do 22. ledna.
  • Epidemický index PES, podle kterého se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, stoupl k dnešku ze 76 na 81 bodů. Důvodem nárůstu je zvýšený podíl pozitivních testů na nový typ koronaviru - z přibližně 31 900 úterních testů bylo pozitivních skoro 34 procent.
  • V pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, který má 86 bodů ze sta.
  • Za úterý v Česku přibylo celkem 10 821 nakažených, což je nejvíce od 6. listopadu. Před týdnem to bylo 7906.
  • Česko ve středu od 12:00 obnovuje letecký provoz z Británie. Podmínkou je ale mít při nástupu negativní antigenní nebo PCR test ne starší než 72 hodin. Letět mohou pouze občané ČR a rezidenti.

Česko dojednalo o 50 tisíc vakcín navíc

Česko si v úterý vyjednalo navýšení dodávek vakcín proti covidu-19 o dalších 50 000. Celkem by do ČR mělo v lednu dorazit zhruba 320 000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která má zatím jako jediná registraci v EU. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

První dodávka asi 9750 dávek, která by měla dorazit 26. prosince, bude podle Blatného využita během následujících tří dnů. Očkování dostanou zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Další dodávka o velikosti asi 20 000 dávek se čeká před koncem roku a pak budou dodávky podle ministra pokračovat v týdenních intervalech.

Chystá se program kompenzací pro všechny zasažené provozy

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje program pro všechny zasažené provozy, kdy budou kompenzace počítány za uzavřené dny. Měl by fungovat na principu nedávno schváleného dotačního titulu Covid Gastro. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Úřad bude na programu pracovat celý následující týden, Havlíček ho předloží na dalším jednání vlády, dodal.

Stravovací zařízení by měla mít podle projektu Covid Gastro nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka za každý den uzavření. Obdobná metodika by měla být použita i pro další zasažené obory, které musely kvůli vládním opatřením v boji proti koronaviru uzavřít provoz.

„Myslíme si, že tím srovnáváme prostředí, a na žádosti podnikatelů, kteří chtěli, aby byly podmínky férové pro všechny, se domníváme, že jsme připravili dobré řešení,“ řekl Havlíček.

Upřesnění: Co bude nadále k dostání v supermarketech

Co bude možné od 27. prosince v pátém stupni nakoupit v obchodech včetně supermarketů? Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) to budou potraviny, pohonné hmoty, kosmetika, hygienické zboží, léky, krmiva pro zvířata.

Platí základní pravidlo, že co si koupíte v malých obchodech, bude k dostání i v supermarketech.

Otevřené budou moci být lékárny, zverimex, automobilové myčky, optiky a květinářství. Stejně tak i výdejny zásilek. Prodávat se nebudou smět například hračky, koberce nebo nábytek.

„Zbytek bude možné pořídit například prostřednictvím internetu,“ dodal Karel Havlíček.

Podnikatelům stát uhradí celé komerční nájmy

Podnikatelé budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu plnou náhradu komerčního nájmu. Nyní mohli podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními žádat o příspěvek 50 procent na nájem. Zároveň by měl být program upraven tak, aby z něho už nebyly vyloučeny spřízněné osoby, uvedl ministr obchodu Karel Havlíček.

Lyžařské vleky se opět zastaví

Od neděle 27. prosince zastaví provoz i lyžařské vleky. Poprvé se přitom mohly rozjet až v pátek 18. prosince. Už nyní se ale na horách není možné ubytovat, občerstvení si návštěvníci mohou kupovat jen u výdejových okének. Lyžaři musejí u pokladen a před turnikety počítat s koridory usměrňujícími počty lidí.

V obchodech zakoupíte jen základní zboží

Novinkou pro obchody po přechodu do pátého stupně bude, že mohou nabízet jen základní k životu nutné potřeby, to znamená především jídlo nebo drogistické zboží. Tedy oblečení, hračky, dekorace a další věci, které by nyní obchody rády nabízely ve slevách, budou v regálech obehnaných páskou. A to proto, aby nebyli malí uzavření prodejci znevýhodněni.

Podle ministra obchodu Karla Havlíčka platí základní pravidlo: V supermarketech bude možné prodávat vše, co bude možné zakoupit i v malých obchodech.

Pro Silvestr žádná výjimka, zákaz vycházení mezi 21:00 a 5:00 platí

Ministr Blatný uvedl, že se vláda rozhodla neukládat výjimku pro silvestrovské oslavy. Policie ale podle něj nechystá žádné speciální kontroly.

„Já především apeluju na to, abychom si všichni uvědomili, že je to kvůli zdraví nás všech. Kontroly budou standardní. Myslím si, že je policie schopná je zařídit a není nutné zavádět nějaká speciální represivní opatření. Bude to kontrolováno standardně, žádné speciální akce nikdo nechystá,“ uvedl.

Stupeň 5 minimálně do 10. ledna

„Do 10. ledna žádné změny nepředpokládám. Chceme dát jasně najevo, že TEĎ chceme zatáhnout za brzdu a TEĎ udělat všechno pro to, aby došlo k poklesu,“ uvedl Blatný.

Na Štědrý den bude otevřeno do 12 hodin, ani v neděli se obchody nezavřou

Podle ministra zdravotnictví Blatného (za ANO) byla udělena výjimka pro otevírací dobu obchodů na Štědrý den – kdy mohou být v provozu do 12 hodin, tak, jak jsou lidé zvyklí z posledních let.

Další změnou je, že v neděli i v pátém stupni budou moci být otevřené obchody, které nabízejí převážně základní potřeby jako jídlo. Dříve přitom bylo podle systému PES v pátém stupni nutné v neděli obchody zavírat.

Stupeň 5 začne platit 27. prosince

„Od 27. prosince bude v celém Česku platit stupeň 5 PES. Týká se to jak maloobchodu, tak služeb, tak změny zákazu vycházení od 21:00 do 5:00. Nebyly uvedeny žádné výjimky a prosíme občany, aby Silvestr oslavili společně v rodinném kruhu,“ oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Většina českých kamionů se do Štědrého dne z Británie nevrátí

Větší část českých kamionů, které uvázly ve Velké Británii po uzavření hranic, se zřejmě nestihne vrátit do Česka do Štědrého dne. Sdružení autodopravců Česmad Bohemia se pro 

COVID-19 - Jak na svátky neohrozit své blízkéřidiče snaží vyjednat výjimku z pravidel dob řízení a odpočinku a rovněž ze zákazů jízd, aby se jejich přesun maximálně urychlil.
 

V těchto hodinách by již mělo začít testování řidičů, protože bez negativních testů nikoho nepustí. „To samozřejmě bude nějakou dobu trvat. A než se rozjedou tisíce kamionů, tak také. Ani trajekty to nestihnou najednou převézt, takže naděje na Vánoce doma je spíš teoretická a určitě to všichni nestihnou,“ řekl mluvčí Česmadu Martin Felix.

Na hranicích s Velkou Británií z obou stran uvázly stovky českých kamionů. Hranice uzavřela Francie a další státy po tomto víkendu, kdy se na Britských ostrovech začala nekontrolovaně šířit nová mutace koronaviru. Ta je údajně až 70kr

át nakažlivější než jiné varianty.

Česko obnovuje letecký provoz s Británií

O obnovení leteckých spojů z Británie informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Při nástupu do letadla musejí mít lidé negativní PCR nebo antigenní test. Po příletu je čeká domácí karanténa a druhý test nejdříve po pěti dnech. 

„Platí to pouze pro občany ČR a rezidenty, tj. občany jiných států EU s dlouhodobým pobytem v ČR. Na turisty se to nevztahuje,“ upřesnil ministr na twitteru.

O zákazu letů z Británie rozhodlo Česko v reakci na rozšíření nové mutace koronaviru zejména na jihovýchodě Anglie.

V Praze přes nárůst případů kleslo skóre na 66 bodů

V Praze v úterý přibylo 1186 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejvyšší denní nárůst od 29. října. Minulé úterý laboratoře odhalily o 326 méně nákaz koronavirem.


Druhý nejnižší index mají Olomoucký a Středočeský kraj. PES je tam nyní na 76 bodech, na kterých začíná pátý, tedy nejvyšší stupeň rizika šíření epidemie.Index PES v hlavním městě dnes ale klesl o pět bodů na 66, což nadále od

 

povídá čtvrtému stupni pohotovosti. Za poklesem je mírné zlepšení reprodukčního čísla.

Jak na Vánoce neohrozit blízké? Co radí odborníci

Měli bychom se letos pro jistotu od příbuzných separovat a prožít svátky jen v nejužším rodinném kruhu a s lidmi, se kterými sdílíme domácnost?

 Zdroj: www.seznam.cz